NARCIARSKIE
Turystyczne szlaki narciarskie Wigierskiego Parku Narodowego
Wigierski Park Narodowy
Krzywe 82, 16-402 Suwałki
tel. (87) 563 25 62, (87) 563 25 77, kom. 510 992 672
turystyka@wigry.org.pl
więcej: www.wigry.win.pl/it/sciezki.htm
Zasady korzystania ze szlaków narciarskich w Parku:
- na drogach i ścieżkach, po których prowadzą trasy, wszelki ruch pojazdów kołowych zostaje wstrzymany,
- po śladach nart nie należy chodzić,
- wzbronione jest chodzenie po odcinkach tras narciarskich przebiegających poza oznakowanymi szlakami i ścieżkami edukacyjnymi,
- obowiązuje zakup karty wstępu na teren Parku.
Oznakowane drogowskazami trasy narciarskie prowadzą pośród lasów Obwodu Ochronnego Krzywe, tworząc sieć o łącznej długości 8 km. Rozpoczynają się przy siedzibie dyrekcji Parku w Krzywem koło Suwałk. W pobliżu punktu startowego tras jest parking samochodowy (zimą bezpłatny) i pętla autobusu miejskiej linii nr 2.
W 13 węzłowych punktach stoją tablice informacyjne z numerem miejsca, umożliwiające orientację w terenie. Trasy prowadzą po terenie pagórkowatym, należą do średnio trudnych.
Bardziej doświadczonym narciarzom polecana najdłuższa pętla (6,5 km długości, wg numerów 1 – 12). W celu uniknięcia najtrudniejszych, stromych podejść zalecany przejazd zgodnie z narastającą numeracją.
Początkujący narciarze powinni zacząć od wycieczki ok. 4-kilometrową pętlą, zgodnie z numerami: 1, 2, 3, 4, 13, 11, 12, 2, 1.
Trasy narciarskie częściowo pokrywają się z zielonym szlakiem pieszym oraz ze ścieżką edukacyjną „Suchary”.
Możliwości uprawiania narciarstwa nie ograniczają się tylko do przygotowanych tras. Z Krzywego można też wyruszyć na inne szlaki WPN-u. Szczególnie polecane przejechanie całego zielonego okrężnego szlaku pieszego Krzywe – Leszczewo – Krzywe (pętla 7 km długości).
Strona powstała w ramach projektu pn. „Oznakowanie obiektów turystycznych w euroregionie” (SPF/PL/2009/42). Projekt jest wdrażany w ramach Celu 3: Europejska Współpraca Terytorialna Programu Współpracy Transgranicznej „Litwa - Polska”, który ma na celu wspieranie zrównoważonego rozwoju obszaru przygranicznego Litwy i Polski, poprzez podniesienie ekonomicznej, społecznej i terytorialnej spójności. Program jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. |
![]() UNIA EUROPEJSKA
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
SĄSIEDZI W DZIAŁANIU |
|