Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Wersja Litewska   Wersja Litewska

Strona Główna »  Poprzednia strona »  SZLAK FORTYFIKACJI POZYCJI GRANICZNEJ

SZLAK FORTYFIKACJI POZYCJI GRANICZNEJ

Szlak tematyczny o charakterze transgranicznym. Oznakowany jest tabliczkami z symbolem R-68, ma długość 63,4 km.

Prowadzi od trójstyku granic państwowych (Polski, Litwy, Rosji) w ok. Bolci k.Wiżajn, przez ufortyfikowaną poniemiecką linię obronną z II wojny światowej ciągnącą się wzdłuż rzeki Rospudy, do turystycznego węzła w Dowspudzie. Na trasie można zobaczyć m.in. wiele różnych typów schronów i fortyfikacji polowych, w tym trzy duże punkty oporu: w Filipowie, Bakałarzewie i Raczkach. Większość obiektów położonych jest na gruntach prywatnych, dojście do nich wymaga uzyskania zgody właścicieli. Niektóre obiekty są dobrze widoczne z drogi. Udostępniony turystycznie jest zespół obiektów w Bakałarzewie – skansen militarny prowadzony przez pasjonata Andrzeja Stróżyka. Łatwy dostęp jest również do schronu w m. Prawy Las k. Przerośli.
UWAGA! Przy zwiedzaniu obiektów fortyfikacyjnych bez przewodnika należy zachować szczególną ostrożność, gdyż są one w większości niezabezpieczone. Konieczne jest posiadanie latarki.
Od trójstyku w Bolciach, już bez oznakowania szlakowego, można kontynuować zwiedzanie powojennych obiektów militarnych na przygranicznym terenie Litwy. Przez drogę graniczną w miejscowości Grzybina przed Wiżajnami, można dojechać do litewskiego Wisztyńca, skąd trzeba skierować się na wschód do miejscowości Skardupiai i Vygreliai, gdzie znajdują się obiekty linii Mołotowa. Łatwo stąd wrócić do Wiżajn przez Sudawskie. Łączna długość takiej dodatkowej trasy wynosi prawie 55 km.  
 
Opiekun trasy oznakowanej: Powiat Suwalski. www.turystyka.powiat.suwalski.pl


Strona powstała w ramach projektu pn. „Oznakowanie obiektów turystycznych w euroregionie” (SPF/PL/2009/42). Projekt jest wdrażany w ramach Celu 3: Europejska Współpraca Terytorialna Programu Współpracy Transgranicznej „Litwa - Polska”, który ma na celu wspieranie zrównoważonego rozwoju obszaru przygranicznego Litwy i Polski, poprzez podniesienie ekonomicznej, społecznej i terytorialnej spójności. Program jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
UNIA EUROPEJSKA
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
SĄSIEDZI W DZIAŁANIU


 
© 2002-2013 Powiat Suwalski

  Tworzenie stron internetowych ONAVI & KANET.EU